Deszczówka świetnie nadaje się do nawadniania ogrodu ze względu na lekko kwaśny odczyn. Wykorzystując wodę deszczową, przyczyniamy się do zwiększenia zasobów wody gruntowej, a tym samym poprawienia warunków i mikroklimatu w naszym ogrodzie. Dodatkowo możemy to robić zupełnie za darmo, magazynując wodę deszczową spływającą z naszego dachu.
Woda z nieba
Wygodnym i prostym w montażu sposobem odzyskiwania deszczówki jest instalacja specjalnego filtra do deszczówki do pionowej rynny. Jego największą zaletą jest to, że można go w prosty sposób włączyć w istniejący system rynien. Filtr wyposażony jest w zapadkowy spust do gromadzenia lub wypuszczania wody. Deszczówkę można zbierać ze wszystkich pokryć dachowych, takich jak blachodachówki, dachówki ceramiczne albo gonty bitumiczne. Z takich dachów można odzyskać aż do 90% wody deszczowej.
W odpowiednim zbiorniku
Do gromadzenia wody deszczowej nie należy korzystać ze zbiorników metalowych, ponieważ do wody przedostają się związki metali. Podobnie jest przy zbiornikach betonowych - wtedy wypłukiwany jest wapń. „Zbiornik GARDENA wykonany został ze spiętych stalowymi obręczami impregnowanych drewnianych listewek, które można pomalować na dowolny kolor. Od wewnątrz wyściełany został wytrzymałą i elastyczną folią i dodatkowo jest odporny na mróz. Dla wygody użytkownika można go przechowywać w stanie złożonym” – informuje Jarosław Soboń, Ekspert marki GARDENA.
Aby uniknąć glonów i zanieczyszczeń zbiornik należy przykryć specjalna pokrywą do zbiornika GARDENA. Solidne zamknięcie jest wymagane również ze względu na bezpieczeństwo dzieci i zwierząt. Dodatkowo pokrywa jest wyposażona w specjalne miejsce na ustawienie pompy, co ułatwia jej obsługę. Możliwość łączenia zbiorników GARDENA pozwala na gromadzenie większej ilości wody.
Podlewanie ogrodu
W zbiorniku warto zainstalować pompę do deszczówki. Pompę GARDENA Classic można wykorzystać do nawadniania z użyciem zraszaczy, końcówek i pistoletów zraszających. Jest idealna do wygodnego napełniania konewek, a także do odwadniania. Pompa do deszczówki wyposażona jest we włącznik pływakowy chroniący pompę przed pracą „na sucho”. Wbudowany filtr do zanieczyszczeń i dodatkowa stopka zapobiegają zasysaniu brudu.
Więcej o standardowym sposobie zbierania deszczówki: DESZCZÓWKA - bądź eko-ogrodnikiem!