Wodę warto oszczędzać z kilku powodów. Jej racjonalne zużycie wody to nie tylko niższe rachunki za wodę pitną, odprowadzanie ścieków czy ogrzewanie, ale także mniej energii zużytej do jej transportu, mniej chemikaliów użytych do jej uzdatnienia i oczyszczenia. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że woda w wielu miejscach na świecie jest jednym z najrzadszych zasobów naturalnych, wokół którego wybuchają konflikty i którego brak powoduje głód i choroby. Dodatkowo, warto pamiętać, że dla milionów ludzi na świecie czysta woda to nieosiągalny luksus.
Większość z nas ma pracę biurową. Także tutaj - poza domem - możemy postępować z wodą odpowiedzialnie. Kilka podstawowych wskazówek:
1. Zacznij od sprawdzenia, czy krany i spłuczki nie przeciekają. Przez jeden cieknący kran w ciągu miesiąca ucieka tyle wody, ile wystarczyłoby do napełnienia całej wanny!
2. Staraj się unikać zmywania pod bieżącą wodą. Przy zmywaniu biurowych naczyń wprowadź zasadę: korek w zlew, bowiem samo płukanie w czystej wodzie wystarczy, aby zachować higienę. Uruchamiaj zmywarkę dopiero wtedy, kiedy będzie pełna i korzystając z programu ekonomicznego.
3. W toalecie warto pamiętać o przyciskach oznaczających mniejszą lub większą ilość wody. Część spłuczek ma też przycisk "stop", hamujący dopływ wody, kiedy nie jest już potrzebna.
Najpopularniejszym prostym i tanim rozwiązaniem są wodooszczędne końcówki do kranów, które pozwalają nawet pięciokrotnie zmniejszyć zużycie wody.
Dla bardziej zaawansowanych polecamy zakupienie instalacji do oczyszczania i ponownego użycia "szarej wody". "Szara woda", czyli woda ze zlewu, umywalki, zmywarki, prysznica czy wanny stanowi aż 50-80% całej objętości ścieków. Po oczyszczeniu można jej używać do spłukiwania toalet oraz do podlewania kwiatów.
Woda w ogrodzie może być darmowa. Więcej na temat deszczówki w tym miejscu.
Źródło informacji: Wszystko o wodzie; Systemy recyklingu „szarej wody”