Rozmnażanie roślin w warunkach domowych

Każdy ogrodnik powinien znać podstawy rozmnażania roślin i umieć wykorzystać tą wiedzę w praktyce. Dla początkujących ogrodników przestawiamy kolejne kroki, jakie należy pokonać zarówno przy rozmnażaniu wegetatywnym, jak i przy rozmnażaniu generatywnym.
Kłącza Kłącza
Cebule Cebule
Sadzonki roślin w namiocie Sadzonki roślin w namiocie


W tym artykule opisane zostaną dwa podstawowe sposoby rozmnażania roślin:
1. Rozmnażanie wegetatywne
2. Rozmnażanie generatywne

Ad.1.
Rozmnażanie wegetatywne.

Charakteryzuje się oddzieleniem młodej części od tej starszej - tak zwanej 'macierzystej'. Dokonywane jest to przez odrosty korzeniowe, sadzonki, odkłady powierzchniowe, podział karpy korzeniowej lub kłączy czy bulw.

- sadzonki pędowe - ukorzeniamy w naczyniu z wodą bądź przez ukorzeniacz w ziemi - gdy zacznie wypuszczać nowe liście będzie to oznaczało, że pęd się przyjął.

- sadzonki liściowe - ukorzenienie liści rośliny matecznej (nieliczne rośliny rozmnażamy tym sposobem).

- rozłogi (odkłady powierzchniowe) - rośliny posiadające rozłogi wypuszczają długie pędy, na których końcach znajdują się nowe młode roślinki z korzeniami. Te sadzonki można odciąć i posadzić w nowym miejscu.
Przykład: Truskawka

- odkłady - ucinamy młode pędy i sadzimy do ziemi aby wypuściły korzenie.

- rozmnóżki - na roślinie (liściach) wyrastają młode osobniki wraz z korzeniami. Gdy wystarczająco dorosną, odcinamy je i sadzimy w docelowe miejsce.

- odrosty korzeniowe - na bocznych pędach wyrastają młode roślinki wraz z korzeniami. gdy dorosną ucinamy je i sadzimy do ziemi.

- cebule przybyszowe - u podstawy nowej cebuli wyrastają nowe małe cebulki przybyszowe.
Przykład: Hiacynt , Szafirek.

Ciąg dalszy: Rozmnażanie generatywne
potrzebujesz porady ogrodniczej? Napisz do Ogrodnika!