Oto jakie prace warto wykonać w lutym:
1. Cięcie drzew owocowych - ziarnkowych, czyli jabłoni i grusz, tak aby pozostawić najważniejsze pędy nie przecinające się nawzajem, odsłaniające całą koronę w czasie sezonu, doświetlając owoce.
2. Cięcie drzew liściastych oraz winorośli, uśpionych jeszcze w przedwiośniu. Dodatkowo w tym czasie widoczne są wszelkie ubytki kory i uszkodzenia mrozowe. Wycinamy także stare pędy odmładzając krzewy i drzewa liściaste.
3. Oczyszczanie rabat bylinowych z możliwością zebrania nasion. Oczywiście nie u wszystkich gatunków znajdziemy jeszcze nasiona - większość mógł wydmuchać wiatr, ale te które pozostały, przeszły warunki przemrożenia i bardzo szybko będą kiełkować bez wstępnych zabiegów. Rabaty oczyszczamy z zaschniętych pędów kwiatowych i liści, zanim nadejdą mokre deszcze.
4. Podpieranie iglaków, które opadły zimą. Są niebezpieczne dla innych sąsiednich roślin na które opadają, ponieważ mogą spowodować ich uszkodzenie mechaniczne. Przy wysokich roślinach używamy palików podporowych oraz wymieniamy podłoże wokół systemu korzeniowego rośliny, aby roślina wytworzyła nowe korzenie stabilizujące (szczególnie ważne przy gatunkach płytko korzeniących się).
5. Opryski wiosenne na wszystkie drzewa owocowe - szukajmy preparatów na bazie naturalnych składników - najlepeij z etykietkami świadczącymi o ich ekologiczności.
6. Produkcja sadzonek zdrewniałych, które możemy wykonywać całą zimę, a ostatnim terminem jest luty lub mroźny marzec. Sadzonki to odcinek pędu z dwoma pąkami, które umieszczamy w wilgotnym piasku aż do wiosny.
Autor: Beata Dulko-Kaszowska, Ogrodnik i Architekt Krajobrazu