Najwięksi wrogowie iglaków w czasie zimy

Rośliny zimozielone w trakcie srogiej zimy są najbardziej narażone na wszelkie działania wiatrów i deszczu ze śniegiem, aniżeli inne rośliny zrzucające liście. Jednak najczęściej są narażone na długotrwałą suszę, czego jako ogrodnicy amatorzy z reguły się nie spodziewamy. Jak rozpoznać potrzeby iglaków, jak zapobiec ich obumieraniu?
Świerk w śniegu Świerk w śniegu


Rośliny w różny sposób radzą sobie z nadchodzącymi przymrozkami i zimnem. Ich pędy drewnieją a liście zrzucają, chroniąc się przed zamarznięciem. Procesy życiowe roślina naturalnie nie ustają, gdyż rośliny transpirują (oddychają) pobierając tlen poprzez szparki asymilacyjne. Wymagają do życia także wody, której brak w dłuższym czasie wywoła suszę fizjologiczną i w końcu śmierć.

Po co komu woda w zimie?

Zamarznięta gleba nie okryta puchem śniegu nie oddaje wody roślinie. Część z gatunków zimozielonych różaneczników reaguje w ten sposób zwinięciem liści zmniejszając powierzchnię asymilacyjną. Dlatego tak bardzo ważne jest aby jesienią często podlewać rośliny zimozielone w szczególności oraz te pozostawione w donicach.

Rola śniegu w ogrodzie

Innym niebezpieczeństwem staje się także śnieg, pod jego bardzo dużym naporem pędy naginają się na stałe zniekształcając koronę i kształt drzew i krzewów. Najbardziej narażone są na to cyprysiki i stożkowe oraz rozesłane poziomo pędy jałowców. Możemy ochronić nasze rośliny także przed wyłamaniem gałęzi regularnie strzepując warstwy śniegu oraz jesienią wiążąc pędy ze sobą (formy kolumnowe).

Ciężki śnieg wyłamuje pędy Ciężki śnieg wyłamuje pędy

Marznący śnieg, który pada wraz z deszczem wywołuje gołoledź, a w połączeniu z silnym wiatrem wyłamuje pędy. Powstające rany nie zabliźniają się, więc roślina jest osłabiona. Ale tylko bardzo duże uszkodzenia drzew i krzewów (redukcja korony od 50-60%) spowodują śmierć. W czasie odwilży warto szybko reagować, a najlepiej regularnie sprawdzać zdrowotność i kształt korony, redukując ją od czasu do czasu. Ważne jest głównie wtedy, jeśli nasze drzewa i krzewy sąsiadują z drogą i budynkami, gdyż szkody mogą być bardzo duże.

Autor: Beata Dulko-Kaszowska