"Nawyki są rzeczą straszną. Pochłaniają nas i kontrolują; powodują, że zapominamy o istotnych prawdach i stajemy się ślepi na konsekwencje naszych poczynań. Ludzkość jest obecnie w szponach groźnego nawyku emisji gazów cieplarnianych. […] Wszyscy jesteśmy też częścią rozwiązania tego problemu. Zarówno pojedyncze osoby, jak i firmy, organizacje czy rządy mają liczne możliwości podejmowania działań na rzecz zmniejszenia swojego „klimatycznego śladu” na naszej Planecie. I to jest przesłanie, które wszyscy musimy wziąć sobie głęboko do serca."
Ban Ki-moon, Sekretarz Generalny Narodów Zjednoczonych
Centrum UNEP/GRID-Warszawa zaprasza do udziału w nowym projekcie. Tym razem kolej na transport i nasze (anty)ekologiczne nawyki za kierownicą. Ponieważ niestety, większość z nas jednak porusza się samochodem w Polsce.
Gotowi do ekojazdy
Obserwując ulice polskich miast łatwo można zauważyć symptom naszych czasów - coraz większą liczbę poruszających się po nich samochodów oraz związane z tym uciążliwe, denerwujące korki. Z roku na rok słyszymy też o coraz większej liczbie wypadków drogowych, wzroście emisji zanieczyszczeń, coraz bardziej dokucza nam uliczny hałas. Centrum UNEP/GRID-Warszawa - próbuje to zmienić.
O co chodzi? Czy eko-jazda ma sens?
Projekt Akademia Ekojazdy: ekojazda – ale jazda! realizowany jest w ramach inicjatywy Partnerstwo dla Klimatu, powołanej do życia w 2008 roku przez Ministerstwo Środowiska. Uzyskał patronaty honorowe Ministra Gospodarki, Ministra Infrastruktury oraz Ministra Środowiska, a także dofinansowanie ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Planowane działania w ramach Projektu:
Akademia Ekojazdy: ekojazda – ale jazda! to ogólnopolska kampania informacyjno-promocyjna, której głównym celem jest zaznajomienie obecnych oraz przyszłych kierowców z ideą i zasadami ekojazdy, czyli poruszania się pojazdami nie tylko w sposób bezpieczny, ale także efektywny i oszczędny pod względem pro-środowiskowym. Projekt ma za zadanie przekonać odbiorców o możliwości zmniejszenia ich presji na środowisko, jak również o innych zaletach ekojazdy, takich jak poprawa komfortu i płynności jazdy oraz zmniejszenie zużycia paliwa i innych kosztów eksploatacji samochodu.
"Przybliżymy zagadnienia rozwoju zielonych technologii w motoryzacji, które również przyczyniają się do ograniczenia emisji zanieczyszczeń do środowiska. Zasadniczym celem działań jest edukacja ekologiczna kierowców, uświadomienie im zależności pomiędzy stylem jazdy, rodzajem środka transportu, spalaniem (emisja CO2) a stanem środowiska w jakim żyjemy. W Projekcie pragniemy zachęcać społeczeństwo do pogłębiania wiedzy związanej z tematem nie tylko w teorii, ale również w praktyce. Mamy nadzieję, że upowszechnienie ekologicznego stylu jazdy przyczyni się do wprowadzenia tej tematyki na standardowych kursach prawa jazdy. Ważnym elementem poruszanym w Akademii jest także bezpieczna jazda (ograniczenie zagrożeń dla uczestników ruchu drogowego)" - mówią organizatorzy.
W ramach Projektu planujemy wiele ciekawych działań, już ruszył portal edukacyjny www.akademiaekojazdy.pl oraz konkurs na reklamę ekojazdy. Oprócz tego planowana jest publikacja materiałów edukacyjnych, happening, wystawę, warsztaty bezpiecznej i ekologicznej jazdy, kurs udzielania pierwszej pomocy, spotkania z ekspertami.
Informacja prasowa: Małgorzata Konkol, Koordynator Projektu Akademia Ekojazdy w Centrum UNEP/GRID-Warszawa