WearFair 2010 - czyli jak moda ekologiczna w Austrii rośnie w siłę - 114 modnych i zrównoważonego marek mody z Europy, imponujące pokazy mody, konferencje dla specjalistów z branży - to wszystko dzieje się w październiku w austriackim mieście LINZ.
Konferencja - czyli merytoryczna część targów organizowana jest przez Sudwind Klimabündnis (polski partner - Polska Zielona Sieć), celem konferencji jest umożliwienie dyskusji i nawiązywania kontaktów dla wszystkich zainteresowanych prowadzeniem odpowiedzialnego biznesu z kręgu mody. Idea przewodnia to design zrównoważonego życia.
Międzynarodowa impreza WearFair skierowana jest do specjalistów i konsumentów, którzy poszukują informacji o modzie społecznie odpowiedzialnej, produkcji ekologicznej oraz do tych, którzy chcieliby rozpocząć własny biznes w tym temacie. Dobre praktyki, przykłady i relacje od tych, którzy produkują ekologiczne materiały, prowadzą fabryki, gdzie pracownicy szyjący ubrania są dobrze wynagradzani a firmy szczycą się imponującymi systemami zarządzania CSR. Ale eko-moda w Linzu to nie tylko fachowe rozmowy, to także część wystawiennicza, gdzie można podziwiać i kupować etyczne/ ekologiczne marki. Dla kobiet, dla mężczyzn, dzieci, eleganckie i sportowe, buty, biżuteria, akcesoria, naturalne kosmetyki i wyposażenie domu, małe i duże rozmiary odzieży.
Tematy dyskusji:
1. Wyzwania wiążące się z odpowiedzialną przedsiębiorczością odzieżowo - tekstylną (spotkania z ludźmi prowadzącymi takie przedsiębiorstwa)
2. Korzyści jamie można osiągnąć prowadząc odpowiedzialne przedsiębiorstwo odzieżowe (spotkania z przedsiębiorcami, którzy osiągnęli sukces w tym zakresie)
3. Działalność Inicjatyw wielostronnych takich jak Fair Wear Foundation (odczyt przedstawicielki FWF)
4. Rozwój społecznie i środowiskowo odpowiedzialnej mody w ostatnich latach (prowadzenie: koordynator projektu Wearfair, współtworzonego przez Polską Zieloną Sieć)
5. Systemy certyfikacji i kontroli, przedstawienie wiarygodnych certyfikatów i systemów kontroli (FWF, certyfikacja Fairtrade etc.)
Warsztaty dla uczestników:
1. Skąd pozyskiwać ekologiczne i społecznie odpowiedzialne tekstylia. I jak radzić sobie z małymi zamówieniami?
2. Warsztat prowadzony przez inicjatywę wielostronną Clean & Unique: jak małe przedsiębiorstwa mogą się wzajemnie wspierać.
Inne wydarzenia:
1. Dyskusja panelowa prowadzona przez Stefana Kerla, kordynatora Clean Clothes Campaign
2. Pokaz filmu dokumentalnego opowiadającego o warunkach pracy w chińskiej fabryce jeansów: China Blue (wymagana wcześniejsza rejestracja!)
3. Targi odpowiedzialnej mody, gdzie swoje kolekcje zaprezentuje ponad 100 wystawców
4. Pokazy odpowiedzialnej mody
5. Przyjęcie umożliwiające nawiązywanie kontaktów
Moda WearFair - więcej informacji, więcej o ekologicznej modzie na Guadeloupe.pl
Zdjęcia organizatorów WearFair 2010
Polskim partnerem konferencji jest Polska Zielona Sieć