Kryteria genetycznej modyfikacji dla zrównoważonego rolnictwa - czyli co w Holandii mają na myśli mówiąc GMO
Niezależny komitet modyfikacji genetycznej (COGEM) dokonał w Holandii przeglądu aspektów społeczno-ekonomicznych ważnych w debacie na temat rolnictwa GM (genetycznie modyfikowanego). Holenderska minister środowiska Jacqueline Cramer już otrzymała raport organizacji i planuje go wykorzystać jako podstawę wniosku do Unii Europejskiej, by zająć się tym problemem. To sprawozdanie powstało z powodu obecnej europejskiej debaty na temat GMO. Niestety obecny europejski proces podejmowania decyzji w sprawie GMO stoi w miejscu i oprócz "gadania" zadne decyzje nie są podejmowane.
******
Coś o amerykańskiej przeciwwadze dla GMO - czyli standardach zrównoważonego rolnictwa. Autorstwa agencji Justmeans.
Społeczno-ekonomicznych aspekty odgrywają ważną rolę w debacie na temat GM, ale nadal nie są brane pod uwagę w europejskim procesie decyzyjnym. Powinno być tak, że wszystkie argumenty mają szansę zaistnieć w debacie, szczególnie te dotyczące życia i zdrowia ludzi . Dlatego holenderskie COGEM określiło dziewięć tematów, ważnych dla dobra bardziej zrównoważonego rolnictwa.
Chodzi o użyteczność społeczną, dobrobyt i gospodarkę, a następnie kulturę, zdrowie, dobre samopoczucie, lokalne zaopatrzenia w żywność, wolność wyboru, bezpieczeństwo, bioróżnorodność i jakość środowiska.
Aby ocenić wartościowość i przydatność GMO w krajach europejskich, znaczenie mają tylko trzy pierwsze (użyteczność społeczna, dobrobyt i gospodarka) ponieważ pozostałe w zasadzie są rozwiązane - twierdza Holendrzy. Obecnie te trzy pierwsze warunki nie odgrywają żadnej roli w ocenie roślin genetycznie zmodyfikowanych w Europie. W pozostałych sześciu tematów istnieją już ustawy i przepisy prawa europejskiego.
Aby ocenić produkty importowane spoza UE, wszystkie dziewięć tematów ma znaczenie, ponieważ nie kontroluje ich nikt. I rolnictwo GM, którego produkty np. z Azji trafiają na europejskie stoły, nie maja przejrzystości nawet ostatniego warunku - czyli ochrony środowiska.
Źródło informacji: Milieu Magazine, Holandia
Film: Wywiad agencji Justmeans, YouTube