Bioenergia z bananów

Produkcja bananów nie tylko jest ogromnym polem do popisu dla zarządzania CSR i ekologią, ale także miejscem - gdzie może powstawać zielona energia z odpadów. Temat coraz bardziej popularny i dyskutowany na świecie - dla polskiego konsumenta ma znaczenie chociażby przy jego zakupowych wyborach.
Bioenergia z odpadów bananowych Bioenergia z odpadów bananowych
Banany nie tylko do jedzenia Banany nie tylko do jedzenia
Zielone innowacje plantacji bananowców Zielone innowacje plantacji bananowców


*** Zobacz zdjęcia z plantacji bananów na Gwadelupie na Karaibach

Banany bardzo szybko rosną. Bananowiec osiąga wysokość 4 metrów zaledwie w 9 miesięcy. Przy okazji zbiorów bananów powstaje wiele organicznych odpadów, z którymi trzeba sobie poradzić.

Ciekawe badania - z odpadów energia

Australijska firma ogrodnicza Growcom niedawno rozpoczęła testy nad produkcją biogazu z odpadów bananowych.

Problem - niedostrzegany w branży spożywczej, a także przez konsumentów istnieje. Ogólnie 30% już wyprodukowanych bananów jest niezbywalnych - czyli są odpadem. Do tego dochodzą zielone łodygi i liście - wszystko to ma teraz służyć do fermentacji roślinnej i produkcji energii elektrycznej.

Przystosowane do tego celu miejsca mogą być wykorzystywane do przetwarzania 2500 ton bananów rocznie, reprezentujących co najmniej 86.506 metrów sześciennych metanu. Jeżeli projekt się powiedzie, wiele innych rodzajów odpadów będzie mogło być także włączonych do wytwarzania zielonej energii.

Więcej na temat zielonej energii:

- Zielone innowacje
- Energia w domu i w biurze
- Energia i woda w firmie
- Finansowanie elektrowni wiatrowych przez Ekoleasing

Banany to nie tylko jedzenie

Pomysł wykorzystywania opadów bananowych na energię jest świetnym rozwiązaniem na gospodarkę odpadową. Na stronie producenta Chiquita czytamy o niektórych pomysłach:
* liście i łodygi bananowców są kompostowane w celu użyźniania gleby poprzez uwalnianie naturalnych substancji odżywczych;
* rowy kompostowe na plantacjach bananów to ulubione miejsce ptaków, ssaków roślinożernych, owadów i żab, które znajdują tam wiele pożywienia;
* kompost z roślin bananowych zapobiega erozji gleby powodowanej przez tropikalne deszcze i utrzymuje wilgotność gleby podczas suchej pory;
* gorsze banany można wykorzystać do wytwarzania przecieru z bananów, a obite oddać farmerom na pasze dla bydła;
* organizacją kontrolującą przestrzeganie kryteriów certyfikacji lasów bananowych jest Rainforest Alliance.

Tekst i zdjęcia: Katarzyna Dulko
Zdjęcia z plantacji bananowców