„Polityka firmy RD bud urzeczywistnia się w przekonaniu, że budując dla ludzi chcemy to robić w zgodzie z przyrodą. Podejmując się realizacji licznych inwestycji zarówno w kraju, jak i zagranicą dbamy o właściwe składowanie często niebezpiecznych materiałów i wyrobów w wydzielonym, optymalnie przygotowanym do tego miejscu.
Standardem wprowadzanym na placu budowy jest także zapewnienie krytych pojemników śmietnikowych, zbieranie odpadów do plastikowych worków lub specjalnych kontenerów. Zapobiega to przenikaniu do gleby i wód gruntowych ewentualnych zanieczyszczeń i chemikaliów wypłukiwanych przez deszcz. Po zapełnieniu dedykowanych pojemników odpadami przekazujemy je firmie recyclingowej. Pomimo zróżnicowanego charakteru odpadów na budowie ich segregacja przyjmuje podobną formę jak innych materiałów.
Co istotne, znaczące ilości odpadów umożliwiają uregulowanie kosztów transportu poprzez przekazanie ich na własność firmie recyclingowej, która może z nich uzyskać wiele użytecznych surowców.
Przykładowo z jednej tony przetworzonych odpadów foliowych otrzymujemy jedną tonę wysokiej jakości paliwa alternatywnego, z kruszyw mineralnych czy żużlu - beton, a z odpadów polistyrenowych różnego rodzaju - zaprawy cementowo-styropianowe lub styrobeton. Takie rozwiązanie jest więc nie tylko ekologiczne ale i opłacalne dla inwestora.
Pierwszą budową, na której wprowadziliśmy zasadę odbioru odpadów przez specjalistyczną firmę jest hotel B&B w Berlinie. W Polsce system ten został wdrożony na budowie biurowca Oxygen w Warszawie, a obecnie pracujemy także nad urzeczywistnieniem go w czasie prac budowlanych hotelu B&B we Wrocławiu.
Jako propagatorzy idei zrównoważonego budownictwa dokładamy starań, aby odbiór i segregację niektórych odpadów prowadzić także w naszych biurach na terenie Polski. Świadomi znaczenia czynnika ludzkiego w realizacji przedsięwzięcia zadbaliśmy, by wszyscy pracownicy oraz personel sprzątający zostali przeszkoleni w zakresie zasad segregacji odpadów. Na terenie biura pojawiły się również specjalne pojemniki, do których można wrzucać zużyty papier, tekturę, aluminium, złom elektryczny i elektroniczny oraz baterie, tonery i mazaki. Do naszych pojemników nie możemy wrzucać jedynie odpadów typu szkło czy opakowania Tetra Pak, gdyż nie wytwarzamy ich w odpowiednio dużych ilościach.
Zważywszy na wartość jaką ma podnoszenie świadomości środowiskowej wśród naszych pracowników oraz poziom ich zaangażowania w dbałość o środowisko uważamy, że koszty takiego przedsięwzięcia nie są wygórowane, a pojemniki do segregacji przechodzą na własność wynajmującego już po 2 latach ich użytkowania.
Inwestor, który decyduje się na zlecenie segregacji odpadów profesjonalnym firmom powinien wiedzieć, co dalej dzieje się z wywożonymi materiałami. Jego obowiązkiem jest upewnić się , że odpady zostaną poddane zaawansowanej segregacji, która umożliwi oddzielenie od siebie makulatury, złomu, drewna, tworzyw sztucznych, szkła, opon samochodowych czy akumulatorów.
Pamiętajmy, że współczesne, zaawansowane technologie umożliwiają optymalne przetworzenie i transport odpadów w najbardziej przyjazny dla środowiska sposób” – mówi Eric Agnello Dyrektor Generalny firmy RD budSp. z o.o..
Obowiązek dbania o segregację i recycling odpadów ma swoje podstawy prawne. Stworzona z myślą o propagowaniu tego typu działań dyrektywa unijna z 2008 roku (2008/98/WE, Dz.U. L 312 z 22.11.2008, s. 3) wyraźnie nakreśla zasady racjonalnego gospodarowania zasobami materiałowymi oraz metody zwiększenia ich wydajności przez kraje należące do Unii Europejskiej.
Inwestorzy oraz generalni wykonawcy znajdą w dokumencie podstawowe zagadnienia, takie jak hierarchia odpadów, zapobieganie ich powstawaniu oraz wskazówki, jak wprowadzić efektywną strategię zarządzania nimi na placu budowy. Szczegółowo określone przez dokument normy mają pomóc w realizacji założeń recyklingu szacowanych na 2020 rok.
Zgodnie z prognozą UE przestrzegając je jesteśmy w stanie poddać recyclingowi aż 50% odpadów z gospodarstw domowych oraz 70 % odpadów budowlanych i rozbiórkowych. Podążając za powyższymi radami eksperta warto zadbać, by statystyki te stały się normą, a nie wyjątkiem od reguły.
Informacje: RD bud